Mégis fennmaradhat a Naprendszeren átvonuló csillagközi üstökös
A 2I/Borisovot 2019 augusztusában fedezték fel, különlegessége pedig az, hogy egy idegen csillagtól érkezett a Naprendszerbe.
Egy márciusban megjelent tanulmányban a szerzők arra jutottak, hogy az üstökös szép lassan szétesik, így nem fogja elhagyni a Naprendszert. Egy újabb kutatás alapján ugyanakkor a 2I/Borisov magjának fő alkotórésze mégis képes lesz fennmaradni – számol be a ScienceAlert. Az objektumról valóban elkezdtek leválni kisebb darabok, ami a szakértők számára szerencsés helyzet, hiszen a törmeléket vizsgálva következtethetnek az üstökös összetételére.
A tavaly augusztusban azonosított 2I/Borisov a második ismert csillagközi objektum a Naprendszerben. Az objektum 2019. december 8-án járt a legközelebb a Naphoz. A kutatók idén márciusban figyeltek fel rá, hogy az égitest elkezdett felragyogni, ami a feldarabolódás jele lehet. Később a Hubble űrtávcső igazolta, hogy a 2I/Borisov legalább két részre szakadt – az egyes darabok méretére viszont eddig nem adtak pontosabb becslést.
A folyamatot David Jewitt, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem csillagásza és csapata is hónapok óta figyeli. A kutatók az elérhető adatok további elemzése után arra jutottak, hogy az üstökös fő alkotórésze túlélheti a Naprendszeren át vezető utat.
A külső Naprendszerből érkező üstökösöknél nem ritka, hogy csillagunkhoz közeledve széthulljanak, a korábbi elemzések alapján pedig a 2I/Borisov összetételében emlékeztet ezekre az objektumokra – tehát a széttöredezésére is komoly az esély. Úgy tűnik azonban, hogy a különleges üstökös esetében a darabolódás csak a tömeg elhanyagolható részét érinti, és csupán apró részek válnak csak le róla, az objektum magjának nagy része ily módon képes lesz elhagyni rendszerünket.