Hamarosan indul az arab világ első bolygóközi missziója
Az Egyesült Arab Emirátusok küldetésének célja a Mars légköri vizsgálata.
Nagyjából egy hónap múlva indul az Egyesült Arab Emirátusok Mars-küldetése, az űreszköz jövő februárban érheti el a vörös bolygót – számol be a The Guardian. A közel-keleti ország 2014 óta tervezi a missziót, Omran Saraf, a projekt vezetője szerint a július 15-én induló küldetés az egész Egyesült Arab Emirátusok számára sorsdöntő lesz.
Az arab űreszköz nem fog landolni a vörös bolygón, ehelyett egy marsi éven át, keringve vizsgálja majd az égitest légkörének dinamikáját és éghajlatát. Az egyik fő cél az, hogy kiderítsék, miért tűnt el a felszínéről az oxigén és a hidrogén. A Mars egykor sokban emlékeztetett a Földre, múltja egy pontján azonban látványos átalakuláson esett át.
Az Egyesült Arab Emirátusok 50 éves történelme során látványos eredményeket ért el az űrkutatás területén. Mivel a Mars-missziók mintegy fele kudarccal végződik, a szakértők az utóbbi időkben rendszeresen tesztelték az űreszközt, hogy minimálisra csökkentsék a sikertelenség kockázatát. Az országban úgy vélik, hogy egy sikeres misszióval nemcsak az Emírségeket, hanem az egész arabságot is képviselhetik.
A küldetés során begyűjtött adatokat mintegy 200 kutatóintézettel, többek közt a NASA-val is meg fogják osztani. Júliusban egyébként nemcsak az Arab Egyesült Emirátusok, hanem az Egyesült Államok és Kína is elindít majd egy-egy űreszközt a Marshoz, nem véletlen ez a zsúfolt időszak, ilyenkor lehet ugyanis optimális pályán eljuttatni az űrjárműveket külső bolygószomszédunkhoz.