Túlélhetik egyes szigetek a tengerszint emelkedését

A kutatók úgy vélik, hogy a korallokból felépülő szigetek alkalmazkodhatnak a változó körülményekhez.

Az előrejelzések alapján a klímaváltozás okozta tengerszint-emelkedés miatt rengeteg sziget fog elmerülni az elkövetkező évtizedekben. A Plymouth-i Egyetem munkatársai által vezetett csapat friss tanulmánya ugyanakkor azt mutatja, hogy bizonyos szintek túlélhetik az átalakulást – számol be a SciTech Daily.
A szakértők a szigetek morfológiáját modellezték, emellett szimulált kísérleteket is végeztek. Az eredmények alapján a kavicsos anyagokból felépülő szigetek képesek ellenállni a magasabb hullámoknak, a partokon lévő üledék ugyanis magasabbra halmozódhat a hullámzás hatására. A szigetek tehát természetes módon alkalmazkodhatnak a tengerszint emelkedéséhez.
Gerd Masselink, a Plymouth-i Egyetem szakértője és a csapat vezetője szerint a korábbi kutatások azt mutatták, hogy a korallzátony-szigetek nem fognak tudni megküzdeni a környezeti változásokkal, éppen ezért az utóbbi időkben sokan vetették fel, hogy védelmi rendszereket kellene kiépíteni ezeken a területeken, illetve ki kéne telepíteni az ott lakókat. A friss eredmények ugyanakkor mást mutatnak. A kutató hozzátette, a hasonló szigetek hosszú idő alatt fejlődtek ki, a hullámverés építette fel ezeket a korallzátonyok törmelékeiből, és képesek alkalmazkodni a változó hullámzáshoz.
Fontos kiemelni, hogy az eredmények nem vonatkoznak minden szigettípusra, a védettnek tűnő területek pedig így is látványos átalakuláson eshetnek át, ahogy megváltozik a partvonaluk, illetve az emelkedő tengerszint tönkre teheti az édesvíz-forrásokat, s ezzel ellehetetlenítheti a megélhetést akkor is, ha a sziget fizikailag lakható lenne.