Több milliárd Föld-szerű bolygó lehet galaxisunkban

A Brit Kolumbiai Egyetem csapata a NASA Kepler űrtávcsövének adatait vizsgálta.

Ahhoz, hogy egy exobolygót Föld-szerűnek ítéljenek, kőzetből kell felépülnie, nagyjából akkorának kell lennie, mint a Föld, és egy Nap-szerű, azaz G típusú csillagnál kell keringenie. Az égitestnek csillaga lakható zónájában kell lennie, ahol fennmaradhat folyékony állapotában a víz – olvasható a SciTech Daily oldalán.
Jaymie Matthews, az egyetem munkatársa szerint a Tejútrendszerben 400 milliárd csillag van, ezek 7 százaléka Nap-szerű. „Ez azt jelenti, hogy galaxisunkban kevesebb mint hatmilliárd csillagnak lehet Föld-szerű exobolygója – mondta a kutató.
A legtöbb hasonló égitestet a szakértők valószínűleg nem észlelik, mert túl messze fekszenek, vagy túl kis méretűek. Kunimotóék így előrejelző modellezéssel adtak becslést arra, hogy valójában mennyi Föld-szerű exobolygó is létezhet. A szakértők a Kepler adatait kombinálták algoritmusukkal, majd összevetéssel mérték fel módszerük pontosságát.
Pontosították azt, a Fulton-résnek nevezett elméletet is a kutatók, amely a korábbi meghatározás szerint a 1,5-2 földsugárnyi bolygókat érintette. Egy 2017-ben közzé tett felfedezés szerint a földszerű bolygók népességének eloszlásában a gyakorlati mérések szerint egy hézag tátong, és az elvártnál kevesebb bolygó található csak e mérettartományban, vagyis nem egyenletes a bolygók méret-eloszlása a Föld és a Neptunusz méretei között.