Megfejtették az egyik klasszikus illúzió titkát

Miért tűnnek eltérő színűnek az azonos árnyalatú alakzatok, ha egyre halványodó kép elé teszik őket? Úgy tűnik, a látás egyik alapfunkciója áll a háttérben.

A színérzékelésünk nagyban függ a vizuális kontextustól, ha egy alakzat például sötétebb háttér előtt van, világosabbnak látjuk. Bár a jelenséget régóta vizsgálják a kutatók, még mindig nem értik teljesen. Egyes szakértők úgy gondolják, hogy az illúzió hátterében az áll, agyunk tévesen számol a megvilágítással és egyéb környezeti tényezőkkel. Pawan Sinha, az MIT munkatársa és kollégái friss tanulmányukban most ezt a magyarázatot támasztják alá – számol be a ScienceAlert.
A kutatók első körben 27 önkéntessel végeztek el különböző vizuális teszteket, mint kiderült, a fényesség valóban befolyásolja a fényerő megbecsülését, ez a becslés pedig a vizuális feldolgozási folyamat korai fázisában történik. Sinha szerint egy alacsony szintű, a születéstől működő jelenségről van szó, ami még azelőtt jön létre, hogy a két szemből érkező, kissé eltérő, térlátáshoz szükséges képet az agy egyesítené.
A kutatók szerint eredményeik összhangban vannak a korábbi tanulmányokkal, de további vizsgálatokra lesz szükség, hogy a téves észlelésben szerepet játszó agyi területeket is feltérképezzék.