Ritka dinoszaurusz-maradvány került elő Ausztráliából

Egyetlen csigolya – mindössze ennyi maradt fenn attól a rejtélyes őslénytől, mely a földtörténeti középkor folyamán élt Ausztráliában.

A párját ritkító felfedezés részletei a Gondwana Research szakmai folyóiratban láttak napvilágot.
A ritka kövületre még 2015-ben bukkant rá Jessica Parker, aki annak idején önkéntesként vett részt a Victoria állam területén, Cape Otway térségében szervezett ásatáson. Mint később kiderült, a kora kréta idejéből származó, hozzávetőlegesen 110 millió éves fosszília egy dinoszauruszhoz tartozott, ám a szakértők eredetileg úgy gondolták, hogy ismét egy pteroszaurusz (vagyis repülő őshüllő) megkövesedett maradványával van dolguk.

A rejtélyes őslényt a mai napig rendkívül titokzatos, ugyanakkor vitatott helyzetű Elaphrosaurinae alcsalád újabb képviselőjeként tarthatjuk számon. Néhány (fiatal és felnőtt példányokhoz tartozó) koponyán végzett vizsgálat alapján a tudósok jól tudják, hogy az elaphroszauruszok miféle drasztikus változáson mentek keresztül: mire teljesen kifejlődtek, elvesztették az összes fogukat, így sokakban talán egy furcsa futómadár benyomását kelthetik a hosszú nyakú, rövid karú, csőrszerű állkapcsokkal rendelkező, könnyű testfelépítésű teremtmények. Valószínűleg mindenevők lehettek.
Bár Dr. Stephen Poropat, a Swinburne University of Technology paleontológusa nem tartja teljesen kizártnak, hogy ezek a bizarr dinoszauruszok valaha széles körben elterjedtek voltak, az eddig előkerült szegényes leletanyag birtokában csupán három fajukat írták le korábban – az Elaphrosaurus Tanzániából, a Limusaurus Kínából, a Huinculsaurus pedig Argentínából ismert.
Írta: Fejes Valentin