Kiderült, mekkora a leggyorsabban növekvő fekete lyuk
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem csapata az objektum mérete mellett azt is felmérte, hogy mennyi anyagot is nyel el.
Christopher Onken és kollégái szerint a fekete lyuk 34 milliárd naptömegű, és minden egyes nap egy napnyi tömegű anyagmennyiséget nyel el – számol be a Phys.org. „A fekete lyuk tömege nagyjából nyolcezerszer nagyobb mint a Tejútrendszer közepén található fekete lyuké” – mondta Onken. A szakértő hozzátette, ha a galaxisunk magjában található objektum ennyire falánk lenne, már a Tejútrendszer csillagainak kétharmadát elnyelte volna.
A SMSS J2157 jelű kvazárban lévő fekete lyukat 2018-ban azonosították Onkenék. A világegyetem még csupán 1,2 milliárd éves volt abban az időben, amiből e fekete lyukat rejtő kvazárról elindult felénk a fény. Ez a legfényesebb kvazár, s a benne lévő fekete lyuk pedig a számítások alapján a legnagyobb, amelyet az univerzum ilyen korai történetéből meg tudtak mérni.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az ilyen ősi objektumok hogy tudtak ekkorára megnőni, éppen ezért a kutatók tovább keresik a hasonló fekete lyukakat. Fuyan Bian, az Európai Déli Obszervatórium munkatársa és a csapat tagja szerint a fekete lyukak éhsége nagyban függ meglévő tömegüktől – éppen ezért a fekete lyuk különösen nagy, talán egyenesen rekorder lehetett a maga korában.
A hasonló objektumok elemzése igen fontos, ha a szakértők alaposabban meg akarják érteni a világegyetem korai történetét. Kérdés, hogy a SMSS J2157 kivételes behemótnak számított-e, vagy a korszakban több fekete lyuk is hasonló ütemben vonzotta magához az anyagot.