Kozmikus tűzijátékot figyeltek meg

Az eseményt a G286.21+0.17 jelű csillagcsoportnál dokumentálták.

Szakértőknek sikerült megörökítenie a G286.21+0.17-nél zajló kozmikus tűzijátékot – számol be a Phys.org. A világegyetem legtöbb csillaga, köztük a Nap is, egy óriási csillaghalmazban született meg. Ezek a csoportosulások a galaxisok építőelemei, azonban még mindig rejtély a kutatók előtt, hogy miként alakulnak ki a hatalmas, sűrű molekuláris felhőkből.
A G286.21+0.17-et formálódása közben örökítették meg. A szakértők különböző hullámhosszokon több mint 750 megfigyelést végeztek a chilei Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA), illetve a Hubble űrtávcső segítségével. A halmaz a Földtől mintegy 8000 fényévre fekszik.
Az ALMA a sűrű, a képen lilás színnel megjelenő molekuláris felhőket dokumentálta. A beáramló gáz olyan magokat alakít ki, melyek idővel egy-egy csillagot hoznak létre. A fotón látható csillagokat a Hubble infravörös tartományban vizsgálta, a legnagyobb objektumokból származó sugárzás szétszórja a közeli molekuláris felhőt, izzó, forró port hagyva maga után – ez a képen sárga és vörös színben látható.
Yu Cheng, a Charlottesville-i Virginiai Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint a képen a csillagformálódás különböző stádiumai figyelhetőek meg. A szakértő hozzátette, az adatok alapján legalább több millió évbe fog telni, mire a G286.21+0.17-nél zajló folyamat lezárul. A kép jól igazolja, hogy a csillagok születése igen dinamikus és kaotikus jelenség.