Hajdani őslakosok génjei kerültek elő

Az utolsó ismert új-fundlandi beothuk nagyjából 200 éve halt meg, a népcsoport génjei ugyanakkor fennmaradtak.

1829-ben tuberkulózisban meghalt nő, Sanavdithit volt az utolsó ismert beothuk. Az őslakosok hosszú időn át békében éltek Új-Funlandon, egészen az európai telepesek megérkezéséig. Bár a népcsoport kulturális értelemben már eltűnt, a génjei fennmaradtak: egy új kutatás során Sanavdithit nagybátyjának génjeit mutatták egy Tennessee-ben élő férfiben – számol be a Live Science. Steven Carr, a Memorial University munkatársa és a csapat vezetője szerint emellett a mai csippeva őslakosoknál is azonosítottak hasonló genetikai nyomokat.
Az új-funlandi őslakosok történeteiben több olyan is él, melyek szerint maradtak leszármazottai a beothukoknak. Carr azért döntött úgy, hogy genetikai elemzést folytat a témában, mert az idők során rengetegen állították már, hogy a beothukoktól származnak.
Egy 2017-es tanulmányban a szakértők nem találtak szoros genetikai kapcsolatot a régió három legkorábbi őslakoscsoportja, köztük a beothukok között. Az 2020 áprilisában bemutatott tanulmányban Carrék a létező genetikai adatokat használták fel a mitokondriális DNS nyoma után kutatva, a szakértők emellett az amerikai GenBank genetikai adatbázist is segítségül hívták.
Az eredmények alapján egy Tennessee-i férfi mitokondriális DNS-e megegyezik Nonoszabaszutéval, Sanavdithit nagybátyjáéval, akinek koponyáját az Edinburghi Egyetem őrizte meg – a korábbi gyűjteményben felesége, Demasduit koponyája is fennmaradt. A férfi öt generációig vezette vissza családfáját, de nem volt tisztában az őslakos kapcsolattal.