Látványos képet készített a Hubble

A galaxisokat ábrázoló felvételek mindig érdekesek, a Hubble űrtávcső új fotója azonban különösen látványos.

A Hubble űrtávcső története során már számos galaxist megörökített. Ezúttal a NGC 2275 jelű rendszerről készített újabb felvételt, a galaxis mintegy 67 millió fényévre fekszik a Rák csillagképben.
A rendszer egy úgynevezett pelyhes galaxis, a spirálkarok kevésbé felismerhetőek rajta, s a „pelyhessége” a közelmúltban zajló csillagformálódás jele. Ahogy a képen is látható, az NGC 2775 viszonylag nyugodt, belső régióira nem jellemző a csillagformálódás. A rendszerhez szokatlanul nagy, javarészt öreg csillagokból felépülő galaxisdudor tartozik – itt a gáz már régen csillagokká állt össze.
A pelyhes spirálkarokban látható kék pöttyök a fiatal objektumokat jelölik, míg a sötét sávok porból épülnek fel. A szakértők úgy vélik, hogy a fiatal, forró csillagok hasonló csoportosulásai képesek csillagformálódást beindítani a közeli gázfelhőkben.
Ahogy a galaxis forog, a spirálkarokban lévő gáz folyamatosan elnyíródik, így alakul ki a karok speciális, számtalan helyen megszaggatott formája. A pelyhes galaxisok karjai igen egyediek, a normál spirálgalaxisokban ezek a karok sokkal jobban elkülönülnek.