Repülővel és fényképezőgéppel a természetért

Az Online Biológia Konferencián Bakó Gábor légi felmérésekkel foglalkozó környezetmérnök. Előadásában a távérzékeléses munkája során szerzett tapasztalatairól számol be.
Bakó Gábor, az Interspect Kft. ügyvezető igazgatója, a National Geographic Magyarország weboldalának rendszeres szerzője, prezentációjának első felében a térképészeti célú légi fényképezés kezdeteiről beszélt, majd a kortárs természet- és környezetvédelmi alkalmazásokról ejtett szót. Összehasonlította az űrből és kisrepülőről történő adatfelvételezést, kiemelve az egyes módszerek előnyeit és hátrányait. Szó esett arról is, hogy konkrét környezetszennyezési eseteket hogyan lehet légi fotózással dokumentálni, és azt az igazságügyi szakértői munkában felhasználni.
A második részben elmondta az adatok kiértékelésének alapelveit, majd bizonyítékokat mutatott arra, hogy bizonyos esetekben az alacsony drónos repülések zavarhatják az élővilágot. Ilyen esetben érdemes magasból, repülőgéppel dolgozni, ráadásul repülőgéppel is elérhető a pár milliméter terepi részletesség. Látványos térképekkel személtette az adatok kielemzésének módszereit, majd beszélt a drónos és a repülőgépes fényképezés közötti különbségekről. Előadásának végén a hallgatóság kérdéseire válaszolt.
Az ajánlót írta: Bajomi Bálint – bajomi.eu