Sikeresen elindult a Emirátusok Mars-szondája
Az arab Mars-szonda az első, amely a most induló három űrjármű közül startolhatott.
2020. július 20-án a japán Tanegasima Űrkikötőből sikeresen útra kelt a Mars felé az Egyesült Arab Emirátusok Remény (arabul al-Amal) nevű űrszondája. A szonda helyi idő szerint reggel 6:58-kor startolt, egy japán építésű H-IIA típusú középnehéz rakéta segítségével emelkedett a magasba, számolt be a Nature híroldala. A start után először Föld körüli pályára állt a szonda, majd a rakéta második fokozatának beindításával a Mars felé vette útját, és a szonda a gyorsítást követően sikeresen levált az indítórakétáról. (Az indítást az alábbi videón visszanézhetjük.)
Ez az Emirátusok, és egyben az összes arab nemzet első bolygóközi küldetése is. A kb. 200 millió dollárba került szondát az Emirátusok kutatói amerikai segítséggel, a coloradói Boulderben építették meg, és 2021. februárjában, az Emirátusok megalakulásának 50. évfordulójára érkezik majd el a vörös bolygóhoz. A 200 millió dollár, amelyben nemcsak az űrszonda maga, hanem az indítás és az irányítás költsége is benne foglaltatik, alacsony összegnek számít egy ilyen küldetésnél, például a NASA Mars Reconnaissance Orbiter nevű keringő szondája 720 millióba került.
A Dubajban lévő Mohammed bin Rashid Űrközpont (MBRSC) végzi a szonda irányítását, s az irányítók beszámoltak róla, hogy a start után 2 órával sikeresen kommunikációs kapcsolatba léptek a szondával. Omran Saraf, a küldetés projektigazgatója elmondta, hogy eddig minden a legnagyobb rendben, az előzetes számítások szerint zajlik, és a szonda kiváló állapotban van. „Az irányító csapat az MBRSC-ben ünnepi hangulatban van, ez érthető, de még rengeteg munka van hátra.” A kommunikációt a NASA Deep Space Network (DSN) antennahálózata segítségével hajtják végre, legnagyobb részben majd a hálózat madridi antennáján át (a szonda hívójele EMM, ha valaki szeretné követni a kommunikációt).
A szonda marsi útja során fokozatosan ellenőrzik és felkészítik a későbbi munkára a műszereit, így, amikor majd pályára állt, azonnal meg tudja kezdeni a tudományos méréseket.
A szonda üzemanyagának közel felét igénybe veszi majd az a fékezőmanőver, amely ahhoz szükséges, hogy a Mars körül pályára állhasson az al-Amal, 121 000 km/h sebességről 18 000 km/h-ra lassít majd a szonda. A rádiójel utazási ideje miatt ezt a manővert teljesen automatikusan hajtja végre az űrjármű, majd a pályára állás után „rádiócsend” következik, míg a Mars mögött lesz a szonda, s ezt követően fog ismét kommunikálni, valószínűleg a DSN madridi antennájával. Ezt követően, immáron a Mars körüli pályát oly módon kell majd kissé módosítani, hogy az a tervezett méréseket lehetővé tevő „tudományos megfigyelő pálya” legyen, a 20-43 ezer kilométeres távolságú, 55 órás ellipszisre mintegy 6 hét alatt áll majd át. Eközben kalibrálják a műszereit is a megfelelő mérésekhez.
A műszerek közt optikai kamera, infravörös és ultraibolya spektrométerek szerepelnek, ezekkel elsődlegesen a marsi légkört fogja vizsgálni a szonda. Hetente kétszer néhány óra áll majd rendelkezésre a mérési adatok, felvételek hazaküldésére, a várakozások szerint ezek alkalmával mintegy 1 terabytnyi (TB) adatot küldhet haza majd az al-Amal a Mars légköréről s annak dinamikájáról. A szondát akár az első marsi időjárási műholdnak is nevezhetjük. A hazaérkező adatokat az arab ország meg fogja osztani a teljes világ tudományos közösségével.
Fatma Lootah, az MBRSC tudományos irányítócsapatának egyik tagja elmondta: „Rengeteg érzelem halmozódott fel, izgatottak vagyunk, és teli vagyunk várakozással. A vagyunk alatt pedig nemcsak az irányító csapatot, hanem az egész nemzetet értem” – a kutatónő hozzátette, hogy a szonda fotóival lesz teli az összes hirdetőtábla és képernyő az országban.
„A szonda indításának sikere nemcsak arról szól, hogy útnak indult az űrjármű, hanem ennek gazdasági és oktatási hatásairól is, hiszen mindez be fog gyűrűzni a gazdaságba és az oktatásba hamarosan” – tette hozzá Sarah al Amiri, az Emirátusok Felsőoktatási és Tudományos miniszterasszonya, a Mars-misszió projektigazgató-helyettese.
A következő két marsi indításra még várni kell, a NASA szondája, a Perseverance roverrel, július 30-án startolhat el a tervek szerint, a kínai Mars-szonda elméletileg még ezen a héten útra kelhet, július 23-ára tervezték az indítást, de a kínai űrhivatal semmilyen friss információt nem hozott még nyilvánosságra.