Partifátyolkafélék új fajainak kövületére bukkantak

A partifátyolkafélék kövületei ritkaságszámba mennek, olyannyira hogy jelenleg csak egyetlen megkövült nemzetségük ismert, nevezetesen az USA területéről.

Ezért különösen kiemelkedő a jelentősége a kínai kutatók által fellelt és leírt új fajoknak, amelyek tőlük a Vetosmylus tentus és a Vetosmylus maculosus tudományos nevet kapták. Tanulmányuk, mely az Acta Palaeontologica Polonica oldalán jelent meg, a partifátyolkafélék családjának egy új nemzetségét írja le a két új faj révén.
A Vetosmylus tentus elülső szárnyainak hossza kb. 28,18mm, szélessége 9,53 mm, a hátsó szárnyak hossza 28,36 mm és 8,59 mm széles. A Vetosmylus maculosus elülső szárnyai nagyjából 27,88 mm hosszúak és 9,80 mm szélesek, a hátsó szárnyai pedig 24,63 mm hosszúak és 9,18 mm szélesek.
Fellelésük helyszíne a középső jura földtörténeti időszakból származó Csiulongsan-formáció, amely Töhukou település mellett található Belső-Mongóliában (ez Kína egyik nemzetiségi autonóm területe). Az új fajokon számos ún. apomorf jellegzetesség figyelhető meg, amely a ma létező partifátyolkafélékhez köti őket.
Az újonnan megismert fajok számítanak az első és ilyenképpen a legkorábbi példányoknak a mezozoikum (középidő) földtörténeti időből. Ezért ezek további vizsgálatai segíthetik a kutatókat abban, hogy a partifátyolkafélék evolúciójának korai időszakát jobban megértsék.