Ezért halhatott ki a gyapjas orrszarvú
Az egykor Északkelet-Szibériában élő hatalmas állat 14 ezer éve tűnt el.
Svéd és orosz kutatók a közelmúltban 14 ősi állat DNS-töredékeit vizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy nem az emberek idézték elő a gyapjas orrszarvú kihalását – számol be a ScienceAlert. A szakértők szerint a faj populációja egy évezreden át stabil maradt az emberek közelében, majd az utolsó jégkorszak vége felé hirtelen csökkenni kezdett egyedszámuk.
Love Dalen, a svéd Paleogenetikai Központ munkatársa úgy véli, a legvalószínűbb, hogy a 14 ezer évvel ezelőtti klímaváltozás hozta el az állatok eltűnését. Dalen és csapata a gyapjas orrszarvúk DNS-e alapján következtetett az egyedszám alakulására, egy faj genetikai változatosságát ugyanis alapvetően határozza meg a populáció nagysága.
A kutatók egy 18 ezer éve elpusztult példány teljes genomját rekonstruálni tudták. A kromoszómákat alapul véve arra jutottak, hogy ekkor a belterjesség még nem volt jellemző, a populáció pedig igen változatos volt. Egyéb egyedek révén a mitokondriális genomot is fel tudták mérni, ennek segítségével pedig következtetni tudtak a nőstények számára.
A térségbe az emberek mintegy 30 ezer éve érkeztek meg, és bár vadásztak az orrszarvúkra, populációjuk hosszú időn át stabil maradt, egészen addig, amíg meg nem indult a felmelegedés. A friss eredmények azt sugallják, hogy a gyapjas orrszarvú a környezeti átalakulás, és nem a vadászok miatt tűnt el, az elméletet ugyanakkor további bizonyítékokkal is alá kell még támasztani.