Mikroműanyagokkal vannak tele a tenger gyümölcsei
Bár a műanyagokat nem emberi fogyasztásra gyártják, úgy tűnik, hogy mégis nagy mennyiségben kerülnek be szervezetünkbe.
Szakértők egy csoportja ausztráliai piacokon vásárolt tenger gyümölcseiben mérte fel a mikroműanyagokat – számol be a ScienceAlert. Ezek olyan apró szemcsék, amelyek a műanyag bomlása során válnak le. Azt egyelőre nem tudni, hogy a darabkák elfogyasztása milyen egészségügyi kockázattal jár, de sok szakértő tart a mikroműanyagok esetleges hatásaitól.
A kutatók vadon befogott, illetve tenyészetekből származó osztrigát, kék tarisznyarákot, tintahalat, szardíniát és óriás csíkos ostorgarnélát elemeztek, a teszt során minden állatban észlelték a szennyezést. Francisca Ribeiro, a Queenslandi Egyetem munkatársa, és a tanulmány vezető szerzője szerint az átlagos ételadagokból kiindulva az ember osztrigát és tintahalat fogyasztva 0,7, szardíniát fogyasztva pedig 30 milligramm mikroműanyagot eszik meg. Utóbbi nagyjából egy rizsszem tömegének felel meg.
Az óceánba áramló műanyagok komolyan károsítják az élővilágot. A leváló mikroműanyagok a tápláléklánc révén egészen a cetekig jutnak el, a törmelékek nagy tömegét (sok kilónyi műanyagot, pl. autóalkatrészeket) számos alkalommal kimutatták már elpusztult bálnákban és delfinekben.
A friss eredmények alapján a tintahalakban viszonylag kevés, míg szardíniákban rengeteg mikroműanyag halmozódik fel. A legnagyobb koncentrációban a polietilén fordult elő, míg a leggyakoribb a PVC volt, ez minden egyes mintában előfordult.