Életmentő lehet, ha szemeket festenek a tehenek hátsó fertályára
Számos rovar visel feltűnő szemfoltokat a ragadozóik elriasztása céljából, a módszer azonban nem csupán a rovarvilágban válhat be.
A világ számos térségében az ember szeretne olyan helyeken is háziállatot tartani, ahol védett nagyragadozókkal kell megosztozni a területen, ilyen pl. az Okawango deltavidéke. A helyi oroszlán vagy leopárd állomány időről-időre megtámadja a szarvasmarhákat, és kárt okoz az embernek, ez pedig a ragadozók ellen hangolja a gazdákat, megnehezítve a vadak védelmét. Milyen megoldás lenne megfelelő, amely megvédené a teheneket az oroszlántól, s ezzel az oroszlánt is a gazdák haragjától?
Közös ezekben a nagymacskákban, hogy a kiszemelt zsákmányra lesből, hátulról lerohanva támadnak, s ha észreveszi a kiszemelt zsákmány a támadót, akkor a ragadozó gyakran félbehagyja a támadást, és a zsákmány megmenekül. Ha a marhák hátulsó felét szemfoltokkal festik be, vajon segít-e ezen támadások ellen?
Egy ausztrál-botswanai kutatócsoport kísérletileg is megvizsgálta, hogy mi történik, ha szemek kerülnek a tehén fenekére. Az ötlet nem egészen új, néhány éve már zajlott egy kísérlet, a Botswanai Ragadozó Védelmi Alap és az ausztrál Taronga Természetvédelmi Társaság szervezésben, botswanai állattenyésztők bevonásával. 2015-ben egy 62 marhából álló csorda harmadát festetlenül hagyták, kétharmadát pedig nagy, feltűnő szemekkel a fenekükön engedték ki a legelőkre. 10 héten át tartott a kísérlet, amelyben akkor 3 festetlen marha lelte halálát a ragadozók támadása miatt, de egyetlen olyan sem, amelynek szemek voltak a hátsó fertályán. Azonban a vizsgálat túl rövid, és túl kevés alanyú volt.
Az újabb vizsgálatban, amelyről a Nature Communications Biology szakfolyóirat számolt be, már több mint 2000 marhát láttak el szemfoltokkal, amelyek 14 különböző csordába tartoztak, s mindannyian ugyanolyan vadveszélynek kitett legelőkön töltötték a bendőjüket. A kutatók minden csorda egy-egy tagját GPS nyomkövetős nyakörvvel látták el, ebből az egész, együtt mozgó csorda tartózkodási helyét tudták regisztrálni, s az esetlegesen ebből adódó különbségeket a vizsgálat eredményeinél figyelembe tudták venni. Mindegyik csorda ugyanannyi időt töltött el a veszélyes legelőterületeken. A csordákban összesen 638 tehénre festettek szemet, ezek közül a négy évig tartó vizsgálatban egyet sem támadtak meg a nagyragadozók! A 835 festetlen fenekű marha közül 15 esett a ragadozók áldozatául ugyanezen időszak alatt, és az 543, kontrollként X mintával megjelölt fenekű marhából 4 lett zsákmány. A ragadozók a 19 támadásból 18 esetben oroszlánok voltak, egy esetben leopárd.
Az eredmények megerősítették: érdemes szemeket festeni a tehenek fenekére, mert ezzel igen jó esélyt kap az állat a túlélésre. Mivel a módszer elképesztően egyszerű és olcsó, így az afrikai állattartók számára is elérhető alternatívát jelent az oroszlánok, leopárdok lelövése vagy megmérgezése helyett.
A kutatók szerint az X jelöléssel ellátott marhák azért lehettek ritkább zsákmányok a jelöletlenekhez képest, mert meglepő és szokatlan volt ez a minta az oroszlán számára, ám a szem mintázat teljesen elbátortalanította a ragadozókat. Ezt akár a festés kontrasztos (aposzematikus) színei is segíthették, ám a kísérletek szerint a szem maga volt a legfontosabb elem. Számtalan állatfaj van a világon a halaktól az emlősökig, amely közvetlenül a támadója szemébe néz, ezzel veszi el a támadó kedvét, hasonló célt szolgálnak a szemfoltok is, különösen a lesből támadók ellen.
Az oroszlánok a vizsgált botswanai esetek elsöprő többségében olyan helyeken támadtak a marhákra, ahol alig 10 méterre bozót volt, ahol elbújhattak a támadás előtt, így ezeket az eseteket bátran lehet lesből támadásnak nevezni. Az ilyen jellegű területeken a marhák farának szem-mintázata, de még az egyszerű, bárki által könnyen megfesthető X mintázat is hatalmas segítség lehet mind a gazdáknak, mind a természetvédelemnek.
Forrás: Égen – Földön – Föld alatt