Több száz csillagász tiltakozik a hatalmas műholdflották ellen
A SpaceX és más szervezetek célja az, hogy óriási műholdflottákat hozzanak létre.
2019 májusában a SpaceX felbocsátotta a Starlink első 60 műholdját, a szerkezetek megjelenése a csillagászokat és a laikusokat is meglepte. A szakértők csak most, nagyjából egy évvel később kezdik el megérteni, hogy az ilyen flottáknak milyen hatásuk lehet – írja az Amerikai Csillagászati Társaság. A kutatók az eddigi megfigyelések alapján, illetve szimulációk révén igyekeznek kideríteni, hogy a Starlinkhez hasonló projektek miként befolyásolhatják a megfigyeléseiket – a műholdak ugyanis jelentős fényszennyezést okoznak.
2020. június 29. és július 2. között online szervezték meg a Satellite Constellations 1 (SATCON1) konferenciát, ahol a szakértők ismertették eddigi adataikat. A SATCON1-en a résztvevők ajánlásokat is megfogalmaztak az obszervatóriumok és a flották üzemeltetői számára.
A SATCON1 közelmúltban bemutatott jelentése alapján amennyiben a 100 ezer vagy több, vállalatok és országok által tervezett alacsony pályán keringő műholdat felbocsátják, nincs olyan intézkedés, amellyel elkerülhető lenne a csillagászati adatgyűjtés befolyásolása. A kutatók szerint az asztrofotográfiára és az amatőrcsillagászati élményekre már most is hatnak a szerkezetek.
Bár a szakértők vázoltak részmegoldásokat, ezek kombinációja sem lesz elegendő. A SpaceX 2019 májusa óta már 650 Starlink műholdat bocsátott fel, de egyéb cégek, így a OneWeb is hasonló projekten dolgozik. A kutatók azt tervezik, hogy 2021 negyedévében megrendezik a SATCON2-t is, ezen a flották politikai és jogszabályi kérdéseivel foglalkoznak majd.