Új tanulmány írhatja át a galaxisevolúcióról kialakított képet
A publikáció a spirálgalaxisok fejlődéséről szóló több évtizede elfogadott felvetést kérdőjelezi meg.
A portugáliai Asztrofizikai és Űrtudományi Intézet (IA) vezette csapat szerint a spirálgalaxisok formálódására és evolúciójára vonatkozó eddigi vizsgálatok egy hibás felvetésen alapultak – számol be a Phys.org. A spirálgalaxisok egyik fő jellemzője a korong, amelyből a csillagok, a gáz és a por karakteres formában, karokként nyúlnak ki. A rendszerek közepén egy fényes régió található, ez a dudor. A spirálgalaxisok kialakulásának és fejlődésének elemzésekor fontos különbséget tenni ezen két rész között.
Korábban a szakértők úgy vélték, hogy a korong fényessége, illetve a csillagok száma exponenciálisan nő a központ felé haladva. Iris Breda, Polychronis Papaderos és Jean Michel Gomes ezt a felvetést cáfolják új tanulmányukban.
A csapat a Calar Alto Obszervatórium CALIFA projektjének adatait elemezte, új, mesterséges intelligenciát alkalmazó spektrofotometriás technikájukkal 135 spirálgalaxisban igyekeztek elkülöníteni a korongot a dudortól. A kutatók arra jutottak, hogy a korong csillagai a sokszor a vártnál kevésbé járultak hozzá a galaxismag összfényéhez.
Breda szerint elemzésükben reprezentatív mintát használtak, a vizsgált rendszerek közel egyharmadánál pedig a dudor alatti korongrészre nem volt igaz az exponenciális megállapítás. Ezeknél a galaxisoknál a dudor közepe felé haladva akár csökkenhetett is a csillagok koncentrációja. Amennyiben eredményeik igazolást nyernek, az megváltoztathatja a spirálgalaxisok általános felépítéséről kialakított képet. Nem kizárható, hogy a kutatás hatására át kell dolgozni az ilyen rendszerek formálódására és evolúciójára vonatkozó elképzeléseket.