Ritka kozmikus eseményeket figyeltek meg
Előfordul, hogy két összeolvadó szupermasszív fekete lyuk olyan erős sugárzást bocsát ki, hogy egyetlen forrásnak tűnik.
A folyamatosan fejlődő univerzumban a galaxisok néha összeütköznek, illetve egybeolvadnak. Ez a folyamat új csillagok születéséhez és a rendszerek középpontjában fekvő szupermasszív fekete lyukak gyors anyagelnyeléséhez vezethet. Bizonyos esetekben az objektumok úgy felmelegítik környezetüket, hogy az fényesebbé válik, mint maga a galaxis.
Egy-egy ilyen összeolvadásnál előfordul, hogy a szupermasszív fekete lyukak is ütköznek. A probléma az, hogy az ilyen párok azonosítása, különösen, ha kvazárokról van szó, nem egyszerű. A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy elkülönítsék az egymáshoz közeli kvazárok kibocsátását.
John Silverman, a Kavli Fizikai és Matematikai Intézet munkatársa és csapata a japán Subaru távcsövet hívta segítségül legújabb elemzéséhez – írja az intézet oldala. A kutatók először közel 35 ezer ismert kvazárt vizsgáltak meg, hogy olyanokra bukkanjanak, melyeknek legalább két középpontja van. A szakértők 421 biztató jelöltet találtak, ezek igazolásához azonban átfogóbb elemzésre volt szükség.
A csapat ehhez a hawaii Keck Obszervatóriumot és Gemini Obszervatóriumot használta. Az elemzés során három kettős kvazárt, köztük két, korábban ismeretlent észlelt. Az eredmények alapján a kutatók friss tanulmányukban azt írják, hogy csupán a kvazárok 0,3 százalékánál állhat a háttérben két összeolvadó szupermasszív fekete lyuk. Ez is igazolja, hogy milyen ritka kozmikus jelenségekről is van szó.