Tízmillió csillagot vizsgálva keresték az idegen civilizációk jeleit
A SETI interdiszciplináris tudományág célja az, hogy a földön kívüli technológiák nyomait keressék.
A szakértők a nyugat-ausztráliai Murchison Widefield Array (MWA) segítségével minden korábbinál átfogóbban kutatták az idegen civilizációkra utaló bizonyítékokat – számol be a Phys.org. Chenoa Tremblay, a CSIRO munkatársa és Steven Tingay, a Curtin Egyetem szakértője friss tanulmányukban azt írják, nem sikerült a földönkívüliek nyomaira bukkanniuk.
Tremblay szerint olyan rádiójeleket kerestek, melyek az FM rádiókéhoz hasonló frekvenciájúak. A kutatók a Vitorla csillagkép környékét elemezték 17 órán keresztül, ez az eddigi legnagyobb hasonló célú vizsgálat.
Bár a kutatás rengeteg, mintegy tízmillió csillagot érintett, Tingay nincs meglepődve az eredmények láttán. „Ahogy Douglas Adams a Galaxis útikalauz stopposoknak című műben is megjegyezte: az űr nagy, nagyon is nagy.” A szakértő szerint vizsgálatuk olyan volt, mintha a földi óceánt elemezve csupán egy medencényi víztömeget tanulmányoztak volna. A kutató hozzátette, nem tudjuk, hogy a lehetséges idegen civilizációk milyen technológiákat hozhatnak létre, ezért számos módon érdemes keresni a potenciális jeleket.
A technológia fejlődésének köszönhetően egyre érzékenyebb távcsövek készülnek. Ilyen precíz műszer lesz az ausztráliai és dél-afrikai Square Kilometre Array (SKA) is, amely a közeli bolygórendszerekben, illetve több milliárd csillagból álló rendszerekben is vizsgálhatja majd a potenciális idegenek rádiójeleit.