Példátlan felbontású képeket készítettek
Ilyen felbontás mellett 25 kilométerről is látható lenne egy golflabda.
Elképesztő felbontású képeket készítettek a fejlesztés alatt álló Vera C. Rubin Csillagvizsgáló kamerájával – számol be a Live Science. Ezek a legnagyobb, egyetlen képből álló fotók, melyet digitális eszközzel valaha létrehoztak.
A 3200 megapixeles képeket az amerikai Energiaügyi Minisztériumhoz tartozó SLAC Országos Gyorsítólaboratóriumában alkották meg. A szakértők hétköznapi tárgyakkal, így pagodakarfiollal folytattak teszteket – a fotók itt tekinthetőek meg, az oldal alján. Ha a felvételeket teljes méretben akarnák megmutatni, ahhoz 378 darab 4K ultramagas felbontású TV-képernyőre lenne szükség.
A most tesztelt fókuszsík 0,6 méter széles, és 189 szenzort tartalmaz. Ezek egy-egy alegységben találhatóak, melyek 9 kilogrammot nyomnak, és 3 millió dollárt érnek külön-külön. Az elkövetkező hónapokban még rengeteg kísérlet zajlik majd, mielőtt integrálnák az egész kamerát. A SLAC szerint a műszer 2021 közepére készülhet el, ezt követően szállítják majd a chilei Andokba, ahol a Vera C. Rubin Csillagvizsgálót építik.
Az obszervatórium 8,4 méter átmérőjű tükrével és 3,2 milliárd pixeles kamerájával egy tízéves projekt keretében vizsgálja majd az univerzumot. A kutatók bíznak benne, hogy az obszervatórium példátlan adatgyűjtésre lesz képes, és a galaxisok, a sötét anyag és a sötét energia tanulmányozásában is segít majd.