Újabb tollas dinoszaurusz kövületeire bukkantak Kínában
Egy korábban ismeretlen tollas dinoszaurusz megkövesedett maradványait tárták fel Kínában. A kis termetű húsevő a Jeholornithiformes csoport képviselői közé tartozott.
A Kompsornis longicaudus közel teljesen hiánytalan csontváza a Csiufotang-formációhoz tartozó kőzetrétegekben maradt fenn az utókor számára. A mai madarakhoz eléggé közel álló ragadozó kezdetlegesnek vélt és modernnek tartott bélyegeket egyaránt magán viselt – bár még mindig hosszú farokkal rendelkezett, a paleontológusok úgy gondolják (többek között a fejlett szegycsont felépítésére hivatkozva), hogy az állat valószínűleg kiválóan repülhetett. A becslések alapján ez a példány ötéves korában pusztulhatott el.
Mint azt a tudósok elárulták, a Kompsornis az úgynevezett Jehol-bióta egykori életközösségének újabb tagja: a kora kréta idején uralkodó környezetről a Liaoning, illetve Hopej tartományokban talált kövületek mellett a Belső-Mongóliából előkerült fosszíliák is árulkodnak. A gazdag leletanyag tanúbizonysága szerint sokféle dinoszaurusz, különböző pteroszauruszok, valamint néhány korai ősemlős tengette mindennapjait a kiterjedt vidéken körülbelül 120 millió évvel ezelőtt.
A Dr. Hszüzsi Vang (Chinese Academy of Geological Sciences) vezette csapat vizsgálatának további eredményeiről a Journal of Asian Earth Sciences által publikált tanulmányban olvashatunk részletesebben.
Írta: Fejes Valentin