Az online konferenciák szén-felhasználása 3000-szer kisebb
A csillagászat tudománya is léphet a fenntarthatóság felé, ha például online konferenciákon találkoznak a tudósok.
Az EAS, vagyis az Európai Csillagászati Társaság 2020-as konferenciáján döntöttek arról a szakemberek, hogy a Nature Astronomy csillagászati szakfolyóiratban külön részt kell szentelni a fenntarthatóságnak, és a klímaváltozás hatásainak.
A Leideni Egyetem kutatói két tanulmányt publikáltak a szakfolyóirat külön szekciójában arról, hogy miként lehet fenntarthatóbbá tenni a csillagászat tudományát. Ennek kapcsán többek közt azt is kiszámították, hogy 2020-ban a járvány miatt online térbe került EAS 2020 konferencia 3000-szer kisebb szénfelhasználással járt, mint az egy évvel korábbi személyes konferencia. A számítások azonban azt is kimutatták, hogy a csillagászok által gyakran használt Python programnyelv elektromosság-igénye meglehetősen nagy.
A konferencia 2019-ben Lyonban még személyes részvétellel zajlott, így ezzel remekül össze lehetett hasonlítani az idén leideni központtal zajló online eseményt. Leo Burtscher, a Leideni Obszervatórium munkatársa, a szervezők egyike, s az elkészült tanulmány vezető szerzője elmondta: „Természetesen nem az volt a meglepő, hogy kisebb az online konferencia szén-felhasználása, hanem az, hogy ilyen hatalmas a különbség!” Burtscher és szerzőtársai úgy vélik, a hosszú távú megoldás az lenne, ha a nagy konferenciákat kombinált módon tartanák: az előadásokat online lehetne követni, ám ezzel párhuzamosan kisebb, helyi (vagyis kevés utazással járó) találkozók zajlanának személyes részvétellel, amely kielégítené az emberi találkozások igényeit, és ahol az online közvetített előadásokat is meg tudnák beszélni a szakemberek egymással.
A számítástechnika elektromosság-igényével kapcsolatos munkát Simon Portegies Zwart végezte, a csillagász kutató öt pontban foglalta össze az áramfelhasználást csökkentő lehetőségeket. „A napi munkát, emaileket, szövegeket egy egyszerű laptopon végezd. Ha szuperszámítógépen dolgozol, ne használd a teljes kapacitását! Ha gyors munkaállomáson végzel számításokat, ne hajtsd túl a gépet! A szimulációkhoz és számításokhoz olyan számítógépet használj, amelynek a grafikus kártyája, a hardvere erre alkalmas! Különösen fontos, hogy a nagy számításokhoz ne használd a Python-t!” Valószínű, hogy ezt az utóbbi tanácsot sok csillagász nem fogja kedvelni, mivel a Python felhasználóbarát, de rengeteg olyan kódgyűjtemény van, amely ingyenes és csak be kell másolni a kívánt helyre. A holland csillagász azt javasolja, hogy az egyetemeken a csillagászhallgatóknak tanítsanak más típusú programozást is, olyan programnyelveket, amelyek hatékonyabban működnek együtt a számítógépek processzoraival.
A remek ötleteket persze nemcsak a csillagászat tudományában, hanem számtalan más tudományágban is fel lehet használni!