Az alvásmegvonás örömtelenné teszi az életet
A többség saját bőrén is megtapasztalta már, hogy a kevés alvás kedvtelenné teszi az embert, most egy átfogó kutatás ezt tudományos eszközökkel is bizonyítja.
Egy friss tanulmány alapján a kialvatlanság hatására valóban örömtelenebbé válhatnak a mindennapok – számol be a ScienceAlert. Nancy Sin, a Brit-Columbiai Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint már az alvás idejének kisebb ingadozásai is befolyásolhatják, hogy az emberek miként reagálnak a mindennapi eseményekre.
A szakértők mintegy kétezer, 33-84 éves ember adatait elemezték. A résztvevőknek nyolc napon át kellett rögzíteniük alvásidejüket, stressz-szintjüket, illetve a pozitív és negatív tapasztalataikat. Az eredmények alapján amennyiben egy ember kevesebbet alszik, akkor kevésbé észleli pozitívumokat a mindenapjai során.
A jó hír az, hogy a kapcsolat megfordítható: ha valaki eleget alszik, az némi védelmet adhat a stressz ellen, és pozitívabb szemléletet eredményezhet. Ezen hatás még jelentősebb azoknál, akik valamilyen krónikus állapottól, például szűnni nem akaró fájdalomtól szenvednek. A kutatók úgy gondolják, hogy az alvás nem a negatív, hanem inkább a pozitív érzelmeket befolyásolja: ha eleget pihenünk, gyakrabban és intenzívebben élhetjük meg az örömteli dolgokat.
Sinék kiemelték, hogy tanulmányuknak megvannak a maga korlátai. A vizsgálatban például az alanyok beszámolóira hagyatkoztak, igaz, így is ez az egyik legnagyobb elemzés, melyet hasonló témában folytattak.