Gombából készítettek koporsót
A holland feltaláló fejlesztésével a holttestek is komposzttá alakíthatóak.
Napjainkban egyre többen gondolják úgy, hogy haláluk után testükkel a természetet akarják szolgálni. Egy holland szakértő ezt segítve alkotott meg egy gombából álló koporsót, amely viszonylag gyorsan komposzttá alakítja az emberi test maradványait, így táplálva a talajt – számol be a Phys.org.
Bob Hendrikx, a Delfti Műszaki Egyetem munkatársa szerint találmánya az első élő koporsó. A szakértő hozzátette, múlt héten első alkalommal kezdtek el komposztálni egy holttestet Hollandiában, így adva vissza fizikai valónk a maradványait a természetnek. A koporsóban egy 82 éves nő teste nyugszik, a számítások alapján maradványai 2-3 év alatt tűnnek majd el.
Egy hagyományos, fából és fémből készült koporsóban a holttest több mint tíz év alatt bomlik csak le, maga a láda pedig 30-45 év alatt tűnik el. A Hendrikx által létrehozott koporsó élőlényekből, a gombák gyökerét jelentő micéliumból áll. A szakértő kiemelte, a gombák a természet legjobb újrahasznosítói.
A láda méretében egy hagyományos koporsóra hasonlít, de jóval fakóbb, ami a micéliumnak tudható be. A láda belsejében egy mohaszőnyeg található, a tetejét pedig egy igen könnyű falap zárja le. Hendrikx szerint az egész rendszer nagyjából hét nap alatt szilárdul meg, és áll össze egyetlen nagy organizmussá. A felszínen a gomba aztán megszilárdul, azaz inaktiválódik, és csak a talajba helyezve szívja meg magát ismét nedvességgel. A bomlás ennek hatására tud megindulni.