Kivételes állapotú barlangi medvét találtak
Különleges ősi medvemaradványok kerültek elő Jakutföldföldön, a szakértők bíznak benne, hogy a leletekből DNS-t is kivonhatnak.
A jakutszki Északkeleti Szövetségi Egyetem (NEFU) csapata átfogó elemzés alá fogja venni azt a különleges állapotban konzerválódott leletet, amelyet az észak-szibériai Ljakhovszki-szigeteken azonosítottak – számol be az intézmény oldala. A maradványok egy kifejlett barlangi medvétől származnak, eddig csak a faj csontjait sikerült megtalálni.
A kifejlett példánytól függetlenül Jakutföldföld szárazföldi részén is találtak egy igen jó állapotú maradványt, ez egy kölyöktől maradt fenn. Az orosz szakértők szerint a felfedezések komoly jelentőséggel bírnak, hiszen segíthetnek jobban megismerni a jégkori ragadozót.
Léna Grigorjeva, a NEFU munkatársa szerint a szigeti lelet az egyetlen teljes, lágy szövetet is tartalmazó barlangimedve-tetem, melyet ismernek. A szakértő hozzátette, az állat belső szervei és orra is fennmarad. A leletet rénszarvaspásztorok azonosították, a tetem a korábban fagyott talajból bukkant elő.
A maradványokat a NEFU csapata fogja elemezni, az intézmény élen jár a jégkori állatok, például a mamutok és a gyapjas orrszarvúk vizsgálatában. A jakutföldi egyetem külföldi kollégákat is meghívott, hogy részt vehessenek a példátlan kutatásban. Az eddigi adatok alapján a ragadozó 39 ezer éves lehetett, a szakértők genetikai, sejtszintű, mikrobiológiai és egyéb vizsgálatokat terveznek végezni.