Ezért idéztek elő földrengéseket a Yellowstone Nemzeti Parkban
Múlt héten komoly rengéssorozat rázta meg a régiót, ám a jelenséget kutatók idézték elő.
A Yellowstone Nemzeti Park geológiai szempontból az Egyesült Államok egyik leginkább aktív térsége. 2020. szeptember első felében egy nap leforgása alatt 91 földrengést is észleltek a régióban, az eseményeket szakértők idézték elő – számol be a Phys.org.
Michael Poland, a Yellowstone-i Vulkánobszervatórium szakértője szerint számukat és erejüket nézve ugyan nagyok voltak a rengések, mégsem tartoznak a legnagyobbak közé. „A Yellowstone-nak már olyan tömeges rengései is voltak, amelyek napi több százból álltak” – mondta a szakértő. 2017 júniusa és szeptembere között például egy három hónapon át tartó eseményt dokumentáltak, melynek során nagyjából 2400 különálló földmozgást azonosítottak. Akkor 4,4, a mostaninál pedig 2,8 magnitúdójú volt a legerősebb rengés.
A a szeptemberi 91 mesterséges rezgést a Utah-i Egyetem és az Új-Mexikói Egyetem csapata hozta létre. Ehhez úgynevezett önjáró szeizmikus talajvibrátorokat használtak, ezek olyan hatalmas járművek, melyek akár 32 tonnásak is lehetnek, és képesek olyan rengéseket kelteni, melyek hozzájárulnak a geológiai kutatásokhoz. A kísérlet során a szakértők a Yellowstone magmakamrájának tetejét térképezték fel. Ennek elemzése rendkívül fontos, hiszen a park alatt egy alvó szupervulkán található, amely egy nap kitörhet. A csapat több száz ideiglenes szeizmométert is elhelyezett, hogy tanulmányozni tudják a gép által keltett hullámokat.
Az eredmények alapján egyelőre nem kell tartani veszélyes vulkáni aktivitástól. Az Egyesült Államok Geológiai Intézete szerint a fenyegetettségi szint a térségben átlagosnak tekinthető.