A vártnál is érdekesebb lehet az Enceladus
A Szaturnusz hatodik legnagyobb holdja évek óta foglalkoztatja a szakértőket.
Egy friss tanulmány alapján az Enceladus a vártnál is aktívabb lehet – számol be a Space.com. A kutatók, a NASA már megsemmisült Cassini űrszondájának adatait elemezve, megállapították, hogy az égitest északi féltekének jege a közelmúltban átrendeződött. Az új eredmények segíthetnek jobban megérteni a régió geológiáját – a déli féltekén egyébként korábban több mint száz jeges vizet köpő gejzírt találtak.
A Rozenn Robidel, a Nantes-i Egyetem munkatársa vezette csapat az Enceladus hőjét mérte fel, ehhez pedig a Cassini látható és infravörös fényben észlelő spektrométerét, a VIMS-et, illetve a felszínről visszaverődő napsugárzást hívták segítségül. Gabriel Tobie, a Nantes-i Egyetem szakértője és a csapat tagja szerint adataik azt mutatták, hogy a térség geológiai értelemben fiatal, és a közelmúltban még aktív volt.
A kutatók különböző hullámhosszokon készítették el a hold térképét, ez alapján az infravörös jelek összhangban vannak a közelmúlt aktivitásával. A déli pólusnál lévő tigriscsíkra emlékeztető, a gejzírekhez köthető formációk például megegyeznek a helyi hőjelekkel. A friss eredményekben az igazán meglepő az, hogy az északi félgömb is rendkívül aktívnak tűnik. A szakértők egyelőre nem tudják, hogy pontosan mi állhat a jelenség hátterében.
Az Enceladus az idegen élet keresése szempontjából az egyik legizgalmasabb égitest. A kutatók úgy gondolják, hogy az objektum jeges felszíne alatt egy hatalmas vízóceán rejtőzik, melyben az élet is kifejlődhetett.