Kihalt majomfajt fedeztek fel Indiában
Az ősi faj a modern gibbonfélék legkorábbi ismert felmenője.
Egy korábban ismeretlen majomfajhoz tartozik az a 13 millió éves kövület, melyet Észak-Indiában azonosítottak – számol be a Phys.org. Christopher C. Gilbert, a Hunter College munkatársának és más intézményekben, pl. az Arizonai Állami Egyetemen dolgozó kollégáinak felfedezése komoly hatást gyakorolhat a majmok evolúciójáról kialakított képre, és segíthet jobban megérteni, hogy mikor hagyták el a gibbonok ősei Afrikát.
Az alsó zápfog egy eddig ismeretlen fajtól, illetve nemtől származik. A Kapi ramnagarensis maradványát a híres észak-indiai lelőhelynél, Ramnagarnál fedezték fel, a területen közel egy évszázada nem azonosítottak új fosszilis majmot. Gilbert egyébként a véletlennek köszönhetően észlelte a kövületet 2015-ben: csapatával épp egy dombon mászott fel, egy rövid pihenő során pedig egy csillogó apróságra lett figyelmes a földkupacban. Miután kiemelte a holmit, azonnal tudta, hogy valamit izgalmas dologra bukkant.
„Egyértelmű volt, hogy egy főemlős foga, azonban nem hasonlított semelyik fajéra sem, amelyek a környéken korábban előkerültek.” – mondta Gilbert.
A kutatók már a helyszíni vizsgálat alapján arra gyanakodtak, hogy a gibbonok ősétől származhat a lelet, de természetesen alaposabb elemzésekre is szükség volt. Bár csak egyetlen fogról van szó, az átfogó vizsgálatnak köszönhetően így is kiderült, hogy egy új fajt azonosítottak. A felfedezés legalább 5 millió évvel korábbra teszi a gibbonok családfájának legkorábbi ismert képviselőjét.
Az új faj egyidős több kihalt, a térségben megtalált emberfélével. Úgy tűnik, a gibbonok és orangutánok, illetve egyéb majmok ősei nagyjából egy időben hagyták el Afrikát, és ugyanazon az útvonalon is érkeztek meg Ázsiába.