Merre jár az űrben száguldó sportautó?

A vörös Tesla Roadstert több mint két éve indította útnak a SpaceX.

2018. február 6-án a SpaceX űrvállalat felbocsátotta az utóbbi idők legnagyobb teherbírású rakétáját, a Falcon Heavyt, amely azóta két további repülésen vett részt. A rakéták első felbocsátásakor jellemzően haszontalan teszttömeget helyeznek el rajtuk, így mérve fel megbízhatóságukat. A Falcon Heavyn ugyanakkor egy tűzpiros Tesla Roadster, illetve egy űrruhába öltöztetett bábu utazott, melynek a Starman nevet adták – a név David Bowie azonos című dalára utal. A SpaceX választása azért esett a Tesla autójára, mert mindkét cég Elon Musk többségi tulajdona.
A sportautó mozgását monitorozó oldal adatai alapján a jármű október 7-én első alkalommal közelítette meg a Marsot. A Tesla ekkor mintegy 8 millió kilométerre járt a vörös bolygótól.
A jármű jelenleg nagyjából 58 millió kilométerre száguld a Földtől, és folyamatosan közeledik bolygónk felé. A számítások szerint az autó 557 nap alatt kerüli meg a Napot, és eddigi, több mint két éve és nyolc hónapja tartó útja során közel 2,1 milliárd kilométert tett meg a világűrben.
Az autókat természetesen nem űrutazásra tervezték: a szakértők úgy gondolják, hogy a Tesla és utasa az extrém körülmények hatására idővel le fog bomlani, mielőtt becsapódnának egy égitestbe. Elon Musk egyébként korábban egy kérdésre reagálva azt mondta, elképzelhető, hogy egy nap egy kisebb űrszondát küldenek majd az autóhoz.