Nyolc nemzet csatlakozott az Artemis-egyezményekhez

A megállapodás lényege az, hogy szabályozva, felelősségteljesen térképezzék fel a Holdat.

Nyolc nemzet csatlakozott az Egyesült Államok által vezetett Artemis-egyezményekhez, így elkezdett összeállni a Hold feltérképezésén dolgozó koalíció – számol be a Space.com. Ausztrália, Kanada, Japán, Luxemburg, Olaszország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Arab Emirátusok és az Egyesült Államok a jövőben megfontoltabban folytatják majd az égitest vizsgálatát.
A megállapodás névadója a NASA Artemis-programja, melynek célja, hogy 2024-ben ismét embereket – ezúttal egy nőt és egy férfit – juttassanak a Holdra, ezt követően pedig megalapozzák a tartós emberi jelenlétet az objektumon. Jim Bridenstine, a NASA igazgatója szerint az egyezmény csak a kezdet, újabb megállapodásokat hoznak majd létre, és további partnereket is bevonnak. Az egyezményrendszer bilaterális, kormányközi megállapodásokon alapul, a csatlakozó országok pedig mind hozzájárulnak az Artemis-program sikeréhez. Az aláíró nemzetek békés, a nemzetközi jogot betartó feltérképezést vállalnak, és többek közt arra is törekednek, hogy megóvják az űrörökségi helyszíneket, például az Apollo-missziók landolási területeit.
Bridenstine szerint céljuk az, hogy már fellángolásuk előtt megelőzzék a Földön kívüli konfliktusokat. A NASA-vezér hozzátette, az új egyezmények következetesek a korábbiakkal, például az 1967-es nemzetközi űrmegállapodással.
Az Artemis-egyezményekről először májusban számolt be a NASA, de konkrét szöveget egészen mostanáig nem ismertettek. Ennek oka az, hogy először ki akarták várni a nemzetközi partnerek véleményezését. Bridenstine hozzátette, a jelenlegi szöveg nem feltétlenül lesz végleges.