Közelebb van a Földhöz a Betelgeuse, mint eddig gondolták

Szakértők egy csoportja úgy gondolja, még nagyjából 100 ezer évet kell várni, mire a vörös óriás megsemmisül.

Dr. Meridith Joyce, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa és csapata arra jutottak, hogy a Betelgeuse nevű csillag a vártnál kisebb, és közelebb fekszik a Földhöz – számol be a Phys.org. Az Orion csillagképben található szuperóriás régóta foglalkoztatja a kutatókat, az utóbbi időkben ráadásul furcsán kezdett el viselkedni.
Joyce szerint a Betelgeuse alapból az egyik legfényesebbnek tűnő csillag, 2019 óta azonban kétszer is megfigyelték, ahogy elhalványodik. A szakértő hozzátette, sokan arra gyanakodtak, hogy ez egy közelgő robbanás jele, a friss tanulmány azonban mást sugall. „Tudjuk, hogy az első halványodási eseményhez egy porfelhő is köthető. Arra jutottunk, hogy a második, kisebb eseményt nagy valószínűséggel a csillag pulzálása idézte elő” – mondta a szakember.
A csapat hidrodinamikai és szeizmikus modellekkel elemezte a pulzálást. Az eredmények azt mutatták, hogy nyomáshullámok, főként hanghullámok okozták a csillag pulzálását. Joyce szerint az objektum magjában jelenleg héliumot éget, és még nem jár közel a robbanáshoz, az esemény nagyjából 100 ezer év múlva várható.
Molnár László, a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézet munkatársa és a tanulmány társszerzője szerint az eredmények a Betelgeuse méretéről, illetve a Földtől való távolságáról is árulkodnak. A magyar szakértő hozzátette, a korábbi vizsgálatok alapján úgy vélték, a csillag nagyobb lehet, mint a Jupiter pályája, úgy tűnik azonban, hogy valódi mérete ennek kétharmada. A méretből aztán a távolságára is következtetni tudtak: 530 fényévre található, a véltnél 25 százalékkal közelebb.
A Betelgeuse a legközelebbi szupernóva-jelölt, de így is elég messze van ahhoz, hogy robbanása ne okozzon problémát a Földön.