Klímaváltozás okozhatta a korai emberfajok bukását
Az ismert emberfajok közül egyedül a Homo sapiens tudott fennmaradni, ezt pedig részben elképesztő alkalmazkodóképességünknek köszönhetjük.
Egy friss tanulmányban Pasquale Raia, a Nápolyi II. Frigyes Egyetem munkatársa és kollégái klímamodelleket kombináltak paleontológiai és régészeti adatokkal, hogy jobban megértsék, mi okozta ősi rokonaink kihalását – számol be a Phys.org. Úgy tűnik, a hirtelen felmelegedések és lehűlések hozzájárulhattak eltűnésükhöz.
Raia szerint hiába a technológiai áttörések, a komplex társas kapcsolatok, vagy a neandervölgyi esetében még a genetikai keveredés is, a Homo sapienst leszámítva az emberfajok képtelenek voltak megküzdeni a jelentős éghajlati átalakulásokkal. „Próbálkoztak, a hőmérséklet csökkenése idején eljutottak az elérhető távolságban lévő legmelegebb helyekre, de végül ez sem volt elég” – mondta a szakértő. A vizsgálatban érintett fajok a H. habilis, a H. ergaster, a H. erectus, a H. heidelbergensis, a H. neanderthalensis és a H. sapiens. A csapat olyan emulátort használt, amely 5 millió évig visszamenően tudott adatokat szolgáltatni a hőmérsékletről, a csapadékról és egyéb klimatikus adatokról, az eredményeket pedig utóbb a kövületekkel is összevetették.
Úgy tűnik, kihalásuk előtt a H. erectus, H. heidelbergensis és a H. neanderthalensis is sok helyen elvesztették azokat, a számukra kedvező éghajlati körülményeket, melyekben képesek voltak fennmaradni. A neandervölgyiek esetében a modern ember megjelenése további problémákat okozhatott. Raia szerint meglepő, hogy a klímaváltozások milyen gyakran játszottak szerepet.
Fontos kiemelni, hogy a paleoklimatikai adatokban van bizonytalanság, ráadásul a kövületek feltárása sem ad feltétlenül pontos képet. Ennek ellenére az eredmények figyelmeztetőek lehetnek: az éghajlatváltozás erejét nem szabad alábecsülni.