Egyre kevesebb teknőst látnak a Brit-szigeteknél
Az észlelések számának csökkenése nem feltétlenül negatívum, hiszen a halászhajók kiszorulásának következménye is lehet.
Az Exeteri Egyetem csapata az 1910-2018 közötti feljegyzéseket elemezve megállapította, hogy egyre kevesebb tengeri teknőst látnak az Egyesült Királyság és Írország partjainál – számol be a Phys.org. A friss tanulmány alapján az érintett időszakban mintegy 2000 egyedet láttak élve vagy elpusztulva, illetve fogtak be. Az 1980-as és 1990-es években – feltételezhetően az egyre több természetvédelmi projekt miatt – több partra sodródást dokumentáltak, a 2000-es évek óta azonban csökkent a szám, egyelőre nem tudni, pontosan miért.
Zara Botterell, a csapat tagja szerint rengeteg tényező befolyásolhatja a teknősészleléseket, így a klímaváltozás, az elérhető táplálék mennyisége, illetve a 2010-es Deepwater Horizon olajkatasztrófájához hasonló csapások. Az Atlanti-óceán északi részén ugyanakkor a populációk viszonylag stabilak vagy növekednek, így lehetséges, hogy egyszerűen arról van szó, hogy ezen a partszakaszon kevesebb állatot látnak.
A leggyakrabban előforduló faj a kérgesteknős – a közel 2000 észlelésből majdnem 1700 hozzájuk volt köthető. Ez lehet az egyetlen tengeri teknős, amely „szándékosan” éri el a szigeteket, hiszen nyáron a kifejlett egyedek a környék medúzáival táplálkoznak. A fiatal álcserepesteknősök és az atlanti fattyúteknősök már jellemzően télen bukkannak fel, ezek eltévedt élőlények lehetnek. Az Egyesült Királyságnál és Írországnál összesen hét fajt figyeltek meg, ezek közül a legritkább az olajzöld fattyúteknős, melyet egy alkalommal, 2016-ban láttak Walesnél. A legtöbb állat a szigetek nyugati és déli részeinél bukkantak fel.
A csapat a TURTLE nevű adatbázis információit elemezte, ennek létrejöttében a civilek is komoly szerepet vállaltak bejelentéseikkel. Brendan Godley, az exeteri tengerkutató csoport vezetője külön köszönetet mondott az országok elkötelezett amatőr kutatóinak.