Negyven év után érkezhetnek minták a Holdról

Kína különleges misszióra készül: a hidegháborút követően először szerezhet be az emberiség Hold-mintákat.

Novemberben negyven év után először indul útnak a Holdhoz azzal a céllal egy űreszköz, hogy mintákat gyűjtsön – számol be a Nature. A Csange-5 nagyratörő kínai Hold-program egy újabb missziója, az ázsiai ország korábban, a Csange-4-gyel már történelmet írt, amikor elsőként juttattak űreszközt az égitest túlsó oldalára.
A Csange-5 az eredeti tervek alapján 2017-ben indították volna el, a Hosszú Menetelés 5 rakétával azonban problémák adódtak. A jelenlegi cél az, hogy november 24-én bocsássák fel az űreszközt. A Csange-5 port és törmeléket fog begyűjteni a Hold egy eddig nem vizsgált, a közelebbi oldalán fekvő régiójából. Amennyiben a küldetés sikeres lesz, úgy az 1960-as és 1970-es szovjet és amerikai missziók után elsőként juthat az emberiség Hold-mintákhoz. A szakértők bíznak benne, hogy a küldetés nagyban hozzájárul majd az égitest alaposabb megértéséhez.
A Csange-5-höz egy leszálló-, egy felszálló-, egy keringő- és egy visszatérő egység tartozik. Az űreszköz a bolygónkról is látható sötét terület (“tenger”), az Oceanus Procellarum északi részén található 1300 méter magas vulkáni komplexumnál, a Mons Rümkernél fog leereszkedni. Landolás után a szerkezet 2 méter mélyre ás majd, és 2 kilogrammnyi mintát gyűjt be. A leereszkedés és felszállás egy holdi, azaz 14 földi napig fog tartani, hogy elkerüljék a holdi éjszaka szélsőségeit.

Ha minden jól alakul, a minták december elején érhetik el a Földet. Az anyagok a Kínai Tudományos Akadémiához fognak kerülni, egyelőre nem tudni, hogy utóbb kiadnak-e majd mintákat más országoknak. Rendkívül komplex küldetésről van szó, amelybe számos ponton csúszhat hiba, a kínai szakértők ennek ellenére bizakodóak. A kínai Hold-programmal eddig is látványos eredményeket értek el, az ázsiai ország 2030-ban ráadásul embert is küldene az égitestre.