Óriási robbanást figyelt meg a Hubble

A távoli múltban egy hatalmas gammakitörés történt, melynek során fél másodperc alatt több energia szabadult fel, mint amennyit a Nap tízmilliárd év alatt kibocsátana.

A kivételes esemény jeleit 2020 májusában fogta a Neil Gehrels Swift obszervatórium, majd később többek közt a Hubble is – számol be a NASA. Az űrtávcső adatai komoly meglepetést okoztak a kutatóknak, hiszen ellentmondtak a korábbi információknak.
A többi eszköz röntgenes és rádiós adataihoz képest a Hubble közeli infravörös tartományban tízszer nagyobb kibocsátást figyelt meg. Wen-fai Fong, az Északnyugati Egyetem csillagásza szerint ez nincs összhangban a rövid rádiókitörésekkel kapcsolatos korábbi elképzelésekkel, az űrteleszkóp adatai egyszerűen nem passzolnak az összképbe.
A hasonló kitöréseket szélsőségesen gyors, a fénysebességet is megközelítő anyagkilökődések okozhatják. Bár az anyagok tömege valószínűleg nem túl nagy, olyan gyorsak, hogy nagy mennyiségű energiát szabadítanak fel, amely aztán számos elektromágneses tartományban észlelhető. A gammakitöréseket rövid és hosszú csoportba lehet osztani, utóbbiak legalább két másodpercig tartanak, és jellemzően szupernóvákhoz, azaz a hatalmas csillagok felrobbanásához köthetőek. Amennyiben az esemény ennél rövidebb, akkor két nagy tömegű objektum, például két neutroncsillag ütközése állhat a háttérben – az ilyen jelenségeket kilonóváknak nevezik, mivel a közönséges nóváknál ezerszer fényesebbek.
Fongék szerint a Hubble adataira az egyik magyarázat az lehet, hogy a két neutroncsillag találkozásakor egy igen erős mágneses mezejű neutroncsillag, egy úgynevezett magnetár alakult ki. Lehetséges, hogy amikor ez létrejött, az ütközéssel felszabadult anyaghoz további energiát adott, így tűnt szélsőségesen fényesnek az esemény. A csapat bízik benne, hogy ezt az elképzelést néhány éven belül, a további megfigyelésekkel igazolni tudják.