Mesterséges intelligencia segíthet megérteni a csillagok születését
A mesterséges intelligencia a tudomány egyre több területén segíti a kutatókat a nagy adathalmazok feldolgozásában.
A mesterséges intelligencia képes arra, hogy olyan dolgokat figyeljen meg, amelyeket korábban a kutatók képtelenek voltak. Francia szakértők egy csoportja ezt az ORION-B program adataival igazolta, a vizsgálat eredményeiről a közelmúltban számoltak be – írja a Phys.org. A csapat a mesterséges intelligenciát bevetve minden korábbinál részletesebben tudta elemezni a Földhöz egyik legközelebb fekvő csillagformálódási régiót.
A csillagok hatalmas, anyagban és fizikai folyamatokban bővelkedő gázfelhőkben jönnek létre. Ezen anyagok és folyamatok tökéletes felmérése a különböző idő- és térbeli skálák miatt szinte lehetetlen. Az új vizsgálat célja az volt, hogy a statisztika és a mesterséges intelligencia ötvözésével győzzék le az akadályokat.
A csapat a bolygónkhoz egyik legközelebbi csillagformálódási régiót, az Orion molekuláris felhőt tanulmányozta. A Francia Tudományos Kutatási Központ vezette kutatók a statisztikai és a gépi tanulást hívták segítségül: a mesterséges intelligencia az ORION-B elképesztő adathalmazát elemezte, ezzel pedig olyan részleteket deríthettek ki a felhőkről, melyek eddig rejtve voltak.
Többek között fel tudták mérni a hidrogén és a szabad elektronok mennyiségét, de pontosították is a rendszert, hogy a jövőben még precízebb elemzéseket folytathassanak. Az ORION-B kutatóinak következő célja az, hogy a mesterséges intelligencia becsléseit és ajánlásait valódi körülmények között igazolják.