Európa belevág az űr megtisztításába

A Föld környezetét ellepő törmelék egyre komolyabb problémát okoz - az Európai Űrügynökség (ESA) szerint itt az ideje lépni.

Az ESA 86 millió eurós megállapodást kötött egy svájci startuppal, a cég feladata az lesz, hogy lehozzon egy nagyobb darab űrszemetet a Földre – számol be a Phys.org. Könnyen elképzelhető, hogy a későbbiekben több hasonló küldetést is indítanak.
A szakértők rég felhívták a figyelmet arra, hogy egyre gyűlik a törmelék bolygónk körül. Az űrszemét jelentős része már használaton kívüli űreszközökről, például műholdakról vagy rakétákról származik, de más típusú törmelékekről is tudni – egy 2020. júniusi űrséta alatt Chris Cassidy asztronauta űrruhájáról például egy tükör vált le. A Föld környezetében keringő kisebb-nagyobb objektumok fenyegetést jelentenek a még működő űreszközökre, ütközésükkel pedig újabb és újabb űrszemét jön létre.
Az évek során számos javaslat született a világűr megtisztítására, manapság már nemzetközi megállapodásokkal próbálják megelőzni, hogy még több törmelék halmozódjon fel. Az ESA és a ClearSpace SA közös projektje lehet az első olyan küldetés, melyben aktívan gyűjtik be az űrszemetet. Tervek szerint, a 2025-ben induló misszió során egy egyedi űrhajóval fogják megközelíteni egy hordozórakéta maradványát, hogy aztán visszahozzák azt a felszínre. A 112 kilogrammos objektum az úgynevezett Vespa hasznosteher-adapter, melynek feladata az volt, hogy 2013-ban megtartsa, majd elengedje a feljuttatott műholdat.
Az ESA már korábban is aktívan vizsgálta, hogy miként lehetne felvenni a harcot az űrszeméttel, de a ClearSpace-1 küldetés teljesen újítónak számít. Könnyen elképzelhető, hogy a későbbiekben további hasonló missziókat is bejelentenek majd.