Elkészült az univerzum atlasza
Egy ausztráliai teleszkóp 300 órán át vizsgálta az éjszakai égboltot.
Az ausztrál tudományos kormányszervezethez, a CSIRO-hoz tartozó ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) 300 óra alatt mintegy 3 millió galaxist vizsgált meg – számol be a Phys.org. A rádiótávcső által létrehozott atlasz olyan, mint a Google Térkép, amelyben a csillagszerű pontok többsége távoli galaxis.
Dr. Larry Marshall, a CSIRO vezérigazgatója szerint az ASKAP a legújabb technológiai és tudományos megközelítéssel vizsgálja a csillagászat régi kérdéseit. A rádiótávcső gyorsabban és nagyobb mennyiségben termeli a nyers adatokat, mint Ausztrália teljes internet-forgalma. Marshall szerint az ASKAP és szuperszámítógépei páratlan betekintést nyújtanak a világegyetembe.
A teleszkóp rendkívüli részletességben képes panorámaképeket készíteni az égboltról, adatgyűjtése pedig lehetővé teszi a viszonylag egyszerű és gyors információfeldolgozást. Az ASKAP-pal és a Murchison Rádióobszervatóriummal a CSIRO az éjszakai égbolt 83 százalékát fésülte át. A friss eredmények azt igazolják, hogy a hasonló vizsgálatokhoz nem feltétlenül van szükség évekre, akár hetek alatt is elvégezhető a munka.
A projekt végeredménye 903 felvétel és 26 terabyte adat. A CSIRO-nál bíznak benne, hogy az új atlasz nagyban segítheti a világ kutatóit az univerzum megértésében. A cél az, hogy további galaxisok megfigyelésével folytassák a világegyetem feltérképezését.