Rég elpusztult csillagokra bukkantak
Nagyon ősi szupernóvák maradványait észlelték, a szakértők szerint a ritka környezet segíthette az objektumok fennmaradását.
A Nyugat-Sydney-i Egyetem csapata 120 ezer éves szupernóvák maradványaira bukkant a szomszédos galaxisban – számol be a Phys.org. A felfedezésről készült tanulmányban Miranda Yew és kollégái azt írják, 19 objektumot elemeztek a Nagy Magellán-felhő külső régiójában, összesen 16 felrobbant csillag maradványait észlelték.
A szupernóva-robbanások a világegyetem legerőteljesebb eseményei közé tartoznak. A detonációk Napnál nagyobb tömegű, haldokló csillagoknál figyelhetők meg. A megsemmisüléskor a szupernóvák elképesztő energiájú sugárzást bocsátanak ki, utóbb azonban elhalványulnak.
Yew szerint azon objektumok, melyek a galaxis belső, sűrűbb részében találhatóak, már rég eltűntek, elvegyültek a csillagközi közeggel. A rendszer külső, ritkásabb részeiben azonban kedvezőbbek a körülmények a hosszú fennmaradáshoz.
A kutatók a legújabb chilei optikai távcsöveket hívták segítségül. A vizsgálat eredménye alapján a Nagy Magellán-felhő szupernóva-maradványai jóval nagyobbak a korábban megfigyelt hasonló objektumoknál. Yew úgy véli, a nagy és túlnyomó részt látható fényben megfigyelhető szupernóva-maradványok egy új csoportját azonosították. Mivel az objektumok rendkívül ősiek, rádiójeleik már nem elég erősek az érzékeléshez.