Elkészült a Tejútrendszer eddigi legrészletesebb katalógusa
Közel 2 milliárd csillag szerepel a Gaia űrtávcső segítségével elkészített katalógusban.
Egy nemzetközi kutatócsoport az Európai Űrügynökség Gaia űrteleszkópjának adatait felhasználva közel 2 milliárd csillagról készített katalógust – számol be a Phys.org. A szakértők a Naprendszer gyorsulására vonatkozó első optikai mérést is elvégezték.
A Gaia 2013-ban indult, és a Nap és a Föld közötti stabil pozícióban folytat méréseket. Az űreszköz főként a csillagok közötti távolságok vizsgálatával foglalkozik, ehhez az objektumok látszólagos helyzetének elmozdulását figyeli meg. A kutatók most ezen módszer segítségével minden korábbinál pontosabban tudták felmérni a csillagok pozícióját.
300 ezer, a Naprendszertől legfeljebb 326 fényévre lévő objektum mozgását különösen pontosan tanulmányozták. A csapat azt is igazolta, hogy rendszerünk egyre gyorsabban mozog saját pályáján: a gyorsulás enyhe, és megegyezik azzal, ami egy körkörös pályán haladó rendszertől elvárható.
Tejútrendszer csillagain túl a Gaia méréseiben a két legnagyobb kísérőgalaxisunkat, a Kis és a Nagy Magellán-felhőt is megvizsgálták. Ennek köszönhetően lehetőség nyílt ezek eltérő korú és típusú csillagai, illetve a Kis- és a Nagy Magellán felhő közti, fiatal csillagokból álló híd felmérésére is.
Dr. Floor van Leeuwen, a Cambridge-i Egyetem csillagásza, a Gaia projektvezetője szerint a Gaia mérési pontossága a több ezer fényévnyire lévő égitestek esetében olyan, mintha egy hajszál vastagságát tudná megvizsgálni 2000 km távolságból. A kutató hozzátette, az ilyen adatok jelentik a csillagászat egyik alapját.