A vártnál kevesebb helyen lehet a Marson víz

A korábbi kutatások alapján a víz sós oldat formájában viszonylag nagy mennyiségben van jelen a vörös bolygón.

Vincent Chevrier, az Arkansasi Űr- és Bolygótudományi Központ munkatársa csapatával legújabb tanulmányában arra jutott, hogy a véltnél ritkább lehet a marsi vízre rátalálni – számol be a Phys.org. A szakértők az intézmény Mars-szimulációs kamrájában végzett párolgási kísérletek eredményeit vetették össze a bolygó időjárási modelljeivel. Az adatok alapján egy olyan térképet hoztak létre, amely megmutatja, hogy a Marson hol lehet a legnagyobb valószínűséggel jelen víz.
A csapat a vizsgálat során az összes főbb halmazállapot-változással számolt, Chevrier szerint ez eltér a bevett gyakorlattól. A kutató hozzátette, megközelítésüknek köszönhetően az összes fontos tulajdonságot egyszerre elemezhették, ahelyett, hogy külön-külön tanulmányozták volna őket.
A friss eredmények alapján a korábbi kutatásokban túlbecsülhették azt az időtartamot, ameddig a sóoldatok képesek fennmaradni a Mars hideg, vékony és száraz atmoszférájában. Chevrier szerint a fő tanulság az, hogy amennyiben nem egyszerre vizsgálják a halmazállapot-változásokat, úgy túlértékelhetik a sóoldat stabilitását.
A csapat úgy gondolja, hogy a víz legnagyobb valószínűséggel a bolygó déli félgömbjének nagy becsapódásai krátereiben, illetve az északi félteke közepes és magas szélességi fokai mentén lehet jelen. Sós lerakódások az egyenlítő közelében, nem túl mélyen a felszín alatt is előfordulhatnak, az oldatok azonban nem lehetnek elég stabilak ahhoz, hogy egész nap fellelhetőek legyenek az égitesten.