Becslések szerint az állategyedek 80 százaléka fonálféreg
Mivel ismét növekszik az otthon töltött órák száma, jól jöhet egy internetes előadás az Online Biológia Konferenciáról. Ezúttal a fonálférgekről lesz szó.
Balog Luca Eszter egy olyan állatcsoportot kutat, melyet a nagyközönség kevéssé ismer: a fonalférgeket. A fonálférgek az élővilág egyik legváltozatosabb és legnépesebb csoportját alkotják, felbecsülhetetlen hatást gyakorolnak az ökoszisztémára és az emberre is. Az élővilág minden területét meghódították, egyes csoportjaik, mint a gerinces paraziták emberi betegségeket is okozhatnak, emellett állategészségügyi jelentőségük sem elhanyagolható. Mások az ökológiai körforgásban töltenek be fontos szerepet, a növényi kártevő fajok pedig jelentős mezőgazdasági és kertészeti károkat jelentenek világszerte.
A Földön élő legnagyobb tömegben előforduló élőlénycsoport egyikét jelentik, az összes állategyed mintegy 80 százaléka fonálféreg. Az emberiség egy i.e. 2700-ra tehető kínai orvosi irat tanúsága szerint már több ezer éve ismeri ezen parányi állatokat, de ma már a fejlett mikroszkópos technikák, valamint molekuláris vizsgálatok nyomán jobban ismerjük őket. A videó megtekintésével mi is bepillantást nyerhetünk ezen érdekes csoport világába.
Az ajánlót írta: Bajomi Bálint