Az univerzum legtávolabbi galaxisát vizsgálták

Szakértők egy csoportja a Keck Obszervatórium segítségével tanulmányozott egy igen ősi galaxis.

A Phys.org oldalán megjelent írás szerint a GN-z11 nemcsak a legősibb ismert rendszer lehet, hanem a legtávolabbi is, és a megfigyelhető világegyetem határát jelölheti. A kutatók bíznak benne, hogy friss eredményeik segíthetnek megérteni azt a korszakot, amikor az univerzum még csak néhány százmillió éves volt.
Kasikava Nobunari, a Tokiói Egyetem munkatársa és kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire fekszik messze a GN-z11. A korábbi adatok alapján a rendszer 13,4 milliárd fényévre található, a felmérés, illetve az eredmények igazolása azonban nem egyszerű.
A csapat a galaxis vöröseltolódását elemezte – az elnevezés arra utal, hogy a távoli objektumok színképe a vörös felé tolódik. A kutatók UV-tartományban vizsgálták a rendszerben megtalálható vegyületek vöröseltolódását, ehhez a Keck Obszervatórium MOSFIRE nevű spektrográfját használták. Ez jóval modernebb, mint ami például a Hubble űrtávcsőhöz tartozik.
A műszer adatainak köszönhetően minden korábbinál pontosabb becslést tudtak adni a GN-z11 távolságára. A szakértők azt tervezik, hogy további vizsgálatokat is elvégeznek, hogy egyértelműen kimondhassák: a GN-z11 a legtávolabbi megfigyelhető galaxis az univerzumban.