Missziók indulnak az űridőjárás megismerésére

A naptevékenység működésének tanulmányozása segítheti az űridőjárás előrejelzését, mely hatással lehet az emberek használta űrtechnológiára.

A NASA két heliofizikai misszióhoz való hozzájárulást is jóváhagyott, a küldetések feladata a Nap, illetve az űridőjárást befolyásoló tényezők vizsgálata lesz. Az EUVST (Extreme Ultraviolet High-Throughput Spectroscopic Telescope Epsilon Mission) és az EZIE (Electrojet Zeeman Imaging Explorer) segítségével jobban megérthetjük a Nap és a Föld összefonódó rendszerét. A napszél és a napkitörések alaposabb megértésével a szakértők egy nap pontosabb előrejelzéseket adhatnak a technológiánkat fenyegető űridőjárási jelenségekre.
A Japán által vezetett EUVST 2026-ban fog elindulni, és a Nap légkörét, a napszél és a napkitörések kialakulását tanulmányozza majd. A NASA 55 millió dolláros kerettel járul hozzá a küldetéshez, az űrhivatal többek közt egy UV-detektort fog készíteni az űrtávcső számára.
Az EZIE ezzel szemben a Földre koncentrál majd, és a légkör elektromos áramlatait fogja vizsgálni – ezek kapcsolják a sarki fényeket a bolygó magnetoszférájához. A három apró műholdból, úgynevezett CubeSatból álló rendszert 2024-ben bocsátják fel, a misszió teljes büdzséje 53,3 millió dollár lesz.
A szakértők bíznak benne, hogy a két küldetés nagyban hozzájárul majd a Föld körüli környezet megismeréséhez, és az adatok segíthetik a pontosabb űridőjárás-előrejelzéseket. Mivel a Nap szélsőséges aktivitása veszélyt jelenthet a bolygónk körül keringő űreszközökre, illetve a felszínen lévő elektromos hálózatokra, az űridőjárást irányító folyamatok megértése nagyon fontos feladat.