A csapatmunka a kefir titka
A kefir létrejöttéhez a mikrobák tökéletes csapatmunkájára van szükség.
Egy új tanulmányban a szakértők a világ egyik legősibb erjesztett élelmiszerének, a rendkívül egészségesnek vélt kefir tulajdonságait vizsgálták – számol be a Phys.org. A kutatók 15 mintát elemeztek, és arra jutottak, hogy a kefirszemcse domináns lactobacillus faja önmagában nem lenne képes boldogulni. A sikerességhez csapatmunkára van szükség, ami akkor indul be, amikor a mikroorganizmusok képesek egymás anyagcsere-termékeit hasznosítani.
Kiran Patil, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a fajok együttesen olyanra képesek, amire külön-külön nem. A szakértő hozzátette, a kefirszemcse olyan, mint A Gyűrűk Ura Egy Gyűrűje: uralkodik, és összeköti a többi összetevőt.
A szakértők először azt mérték fel, hogy az egyes minták hogyan fejlődnek, a környezeti körülményekre adott reakcióként ugyanis eltérő növekedési minták alakulhatnak ki. Hasonló nemcsak a kefir esetében figyelhető meg, a különleges kultúrában viszont a fajok régóta együtt fejlődnek, így egyedi együttműködések alakultak ki.
Bár a kutatók régóta tudnak a kefirben zajló kivételes csapatmunkáról, a pontos folyamatok eddig kevéssé voltak ismertek. Az új, átfogó elemzésének köszönhetően a csapat nemcsak az interakciókat segítő molekuláris ágenseket fedezett fel, hanem a szemcsék és a tej közötti kontrasztos fajdinamikákat is. Az eredmények azt igazolják, hogy kefirszemcse úgy működik, mint egy alaptábor, ahonnan a közösség tagjai képesek meghódítani a tejet.