Felmérték, milyen mély lehet a Titan legnagyobb tengere
A Szaturnusz legnagyobb holdjának sárgás atmoszférája alatt rejlik a Kraken Mare nevű metántó.
Valerio Poggiali, a Cornell Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban a Kraken Mare mélységére adnak becslést – számol be a Phys.org. A csapat szerint a tenger közepén a folyadék legalább 300 méter magasan áll, a szakértők a Cassini űrszonda egyik utolsó elrepülésének adatait elemezték. Poggiali szerint a Kraken Marét leszámítva a Titan összes tengerének összetételét és mélységét felmérték már, a kutató hozzátette, ez a tó önmagában tartalmazza a hold felszíni folyadékának 80 százalékát.
A fagyos Titan sárgás atmoszférája főként nitrogénből épül fel. A felszínen a táj sokban emlékeztet a földire, igaz, az objektumon a tengerek, tavak és folyók nem vízből, hanem folyékony metánból állnak. A Cassini űrszonda több alkalommal is megvizsgálta a Titan felszínét.
A szakértők egy 2014-es közeli elrepülés adatait elemezték. Az űreszköz ekkor alapvetően a kisebb Ligeia Marét vizsgálta radar segítségével, de a Kraken Marét és északi torkolatát, a Moray Sinust is megfigyelte. Az eredmények alapján a torkolat nagyjából 85 méteres, a radar viszont nem tudott a tenger közepén a fenékig hatolni. A Kraken Mare etánból és metánból álló anyagát a korábbi felvetéssel ellentétben nem az etán dominálja.
Poggiali szerint a Titan környezeti modellt jelenthet a korai Föld légköri elemzéséhez. A kutató úgy gondolja, hogy a távoli jövőben robotizált tengeralattjárókat küldhetnénk a Kraken Maréba, hogy alaposabban feltérképezzük.