Tökéletes állapotban konzerválódott két ókori hőscincér
A különleges rovarokat évtizedekkel ezelőtt fedezték fel, de csak most sikerült meghatározni a korukat.
Max Barclay, a Londoni Természettudományi Múzeum rovarszakértője arra jutott, hogy közel 4 ezer évesek azok a bogarak, melyeket az 1970-es években adományoztak az intézménynek – számol be a Phys.org. A kutatók eddig nem tudták, hogy a faj egykor előfordult a mai Egyesült Királyság területén.
A két nagy hőscincért egy tölgydarabban fedezték fel, amely elmerült egy tőzeglápban. Amikor a helyi gazda felvágta a fát, megtalálta a kifejezetten nagy, mintegy 7,6 centiméter hosszú rovarokat. A különös külsejű, jó állapotban fennmaradt állatokról a férfi azt feltételezte, hogy inváziós fajok, ezért a múzeumnak adta a leleteket.
A bogarakból vett mintákat a közelmúltban küldték szénizotópos elemzésre, az eredmények alapján a tetemek 3785 évesek, azaz a bronzkor idejéből származnak. Ez azt jelenti, hogy a nagy hőscincérek nem idegenhonos állatok, a rovarok egykor a Brit-szigeteken is jelen voltak. Ez óriási meglepetés a kutatók számára.
Barclay azt feltételezi, hogy a napjainkban Dél- és Közép-Európában – köztük Magyarországon – előforduló faj a klimatikus átalakulás és az élőhelyek pusztulása miatt tűnt el a későbbi Egyesült Királyság területéről – a korszakban lehűlés zajlott, az emberek pedig nagy erőkkel kezdték el irtani az erdőket. Elképzelhető, hogy a globális felmelegedés hatására a rovar idővel visszatér a szigetekre.