Milyen volt egy tirannoszaurusz bébi?
Az ikonikus csúcsragadozó dinoszauruszok legfiatalabb életkorából eddig nem volt kövületünk.
A kifejlett tirannoszaurusz a világ egyik legnagyobb termetű ragadozója volt, ám az első lépéseiket megtevő kicsinyeik mindössze akkorák lehettek, mint egy border collie, számolt be az Edinburgh-i Egyetem és az Albertai Egyetem.
Egy paleontológusokból álló kutatócsoport, amelyet az Edinburgh-i Egyetem szakembere vezetett, Kanadában és az USA-ban előkerült állkapocs-kövületek elemzésével jutott a fenti következtetésre. Ezek az első ismert tirannoszaurusz-embrió kövületek a 12 méter hosszúra, 8 tonnásra megnövő hatalmas állat korai egyedfejlődéséről árulkodnak.
A csonttöredékek 3D szkennelését követően derült ki, hogy azok egy tirannoszaurusz bébihez tartoztak, amelyek, a csontmaradványok mérete alapján kb. 1 méteresek lehettek a kikelésük idején. A kutatók azt is kiszámították, hogy a tirannoszaurusz tojásai – ilyenekre eddig még nem bukkantak sehol – nagyjából 43 cm hosszúak lehettek. Az ekkora tojásokhoz vastag héjnak kellett tartoznia, amelyek viszont elméletileg jól konzerválódnak, mégse találtunk eddig egyetlen tirannoszaurusz-féle tojást sem. Elképzelhető, hogy ezek az óriás ragadozók lágy héjú tojást raktak? A most kinyert információ elősegítheti, hogy a jövőben felismerjék a tirannoszauruszok tojásait, és talán a tipikus lelőhelyek ismeretében kutatásokat végezve előbb-utóbb az áhított tirannoszaurusz tojásokra is rábukkannak majd a szakemberek.
Az elemzésekből kiderült, hogy a 3 cm hosszú alsó állkapocs darabka magán hordozza a tirannoszauruszokra jellemző tulajdonságokat, mint például a határozott vonalú áll, és e fizikai tulajdonságok már az állatok kikelésekor is jelen voltak. Az állkapocsban növekedésnek indult fogak állapotából bizonyossággal levont következtetés szerint az egyed még embrió volt, az embriófejlődés második szakaszából.
Bár a több mint 70 millió éve élt tirannoszauruszok a leginkább tanulmányozott dinoszaurusz-családok közé tartoznak, nem sokat tudunk a legkorábbi fejlődési szakaszaikról, mivel az eddigi ismert kövületeik vagy kifejlett, vagy a mostaninál jóval nagyobb fiatal egyedekről maradtak ránk.
„Ezek a csontok adják az első bepillantást a tirannoszauruszok korai fejlődésébe, megismerhetjük általuk a tirannoszaurusz bébik méretét és kinézetét. Azt is tudjuk már, hogy a tojásból valaha kikelt fiatal állatok legnagyobbjai voltak, és nagyon hasonlóan nézhettek ki, mint a szüleik – ez pedig jó jel arra nézve, hogy a jövőben még több maradványukra bukkanhassunk rá” – mondta dr. Greg Funston, az Edinburgh-i Egyetem Földtudományi Karának szakembere, a Canadian Journal of Earth Sciences folyóiratban közzé tett tanulmány vezető szerzője.
Az USA Montana államában talált 3 centis állkapocsdarabka valószínűleg egy Daspletosaurus nembe tartozó állaté volt, és már a fogak kialakulása is tetten érhető benne. A kanadai Alberta államban talált tirannoszaurusz-féle bébi karomkövületével összevetve kideríthető, hogy minimum mekkora lehetett egy frissen kikelt egyed. Egy ugyanitt előkerült, az állkapocs elülső részéből fennmaradt fog az Albertosaurus sarcophagus faj egyedéhez tartozhatott. E fog is magán hordozza már a tirannoszaurusz-félékre jellemző, őket más theropodáktól megkülönböztető erejű tulajdonságokat. Hiányoznak azonban még róla azok a hegyek, amelyek a felnőtt egyedek fogaira oly jellemzőek. A kanadai bébi tirannoszaurusz nagyjából 110 centi hosszú lehetett, az USA-béli embrió pedig 70 centis, érdekes módon a leletekből számított méretük jól egyezik azzal, amelyet Dale Russell paleontológus még az 1970-es években megjósolt.
A két különböző, igen távoli lelőhely közt fennálló hasonlóságok engednek arra következtetni, hogy milyen fészkelőhelyeket kedvelhetett a 75-71,5 millió éve élt őshüllő, ezek ismeretében pedig céltudatosan lehet a hasonló helyeken további bébi tirannoszauruszok maradványait kutatni majd.