A járvány ellenére jól halad a NASA aszteroidavadász szondájának fejlesztése
A tervek szerint másfél év múlva indul a Psyche-misszió, melynek feladata egy magas fémtartalmú kisbolygó vizsgálata lesz.
Fontos mérföldkőhöz érkezett a NASA Psyche küldetése – számol be az űrhivatal oldala. A fejlesztés eddigi eredményeinek alapos felülvizsgálatát követően a projekt a D fázisba lépett, ez a munka utolsó szakasza a 2022 augusztusára tervezett felbocsátás előtt. A NASA most átszállíttatja az eddig elkészült elemeket a Jet Propulsion Laboratoryba, ahol megkezdődhet a tesztelés, összeszerelés és integrálás.
Lindy Elkins-Tanton, az Arizonai Állami Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint ez a végső fázis, ahol a kirakós darabjait összeillesztik. Mint mondta, ez a projekt Földön elvégzett szakaszai közül a legintenzívebb.
A Psyche célja egy azonos nevű aszteroida közeli megfigyelése, az égitest a Mars és a Jupiter közötti fő kisbolygóövben található. A kutatók úgy gondolják, hogy az objektum főként vasból és nikkelből épül fel, és egy korai, külső rétegeit elvesztő bolygó maradványa lehet. Az égitest átmérője 226 kilométer.
Az űrszonda magnetométerrel fogja vizsgálni az aszteroida lehetséges mágneses terét. Amennyiben az objektum rendelkezik ilyennel, az komoly bizonyíték lehet arra, hogy a Psyche egy elveszett bolygó magja. A szondához emellett multispektrális képalkotó és spektométerek is tartoznak majd.
A fejlesztés a koronavírus-világjárvány ellenére igen jó úton halad. A szakértők bíznak benne, hogy 2022 tavaszára befejezhetik a munkát, 2026-ra pedig megérkezhet az űrszonda a célobjektumhoz.